Az ember minden életszakaszában nagyon fontos a mozgás és ez fokozottan egészséges a terhesség ideje alatt is, a kismama és a baba számára is. Ezért, ha az orvos által megengedett érdemes a eljárni szabadidőnkben egy gyógytornász által vezetett kismamatornára.
Miért fontos?
A női test a terhesség alatt nagy változásokon megy keresztül, a torna pedig segít a fizikai és mentális egyensúly fenntartásában, valamint segít felkészülni a szülésre, tehát nagyon jótékony hatású. A terhességgel járó súlyváltozások, statikai és hormonális panaszok, mint pl: derékfájás, ízületi fájdalmak, vizesedés ellen nagyon jó „gyógymód” a rendszeres testmozgás!
Több szempontból is jótékony hatása van a terhesség alatti mozgásnak, hiszen megelőzhető vele a trombózis kialakulása, a terhességi csíkok, valamint növeli az ellenálló képességet mindenféle betegséggel szemben (mint pl.: megfázás és különböző fertőzések). Magára a szülésre is pozitív hatást gyakorol, hiszen egy vizsgálat szerint azok a nők, akik a várandóság alatt sem hanyagolják a testmozgást a szülés alatt kevesebb fájdalomcsillapítót igényelnek, valamint szülés után hamarabb válnak újra fitté.
Milyen változások mennek végbe a terhesség ideje alatt?
A terhesség alatt testünk nagyobb fizikai megterhelésnek van kitéve, hiszen az ilyenkor normális testsúlynövekedés miatt a gerincoszlop, a medence és a lábak terhelődnek. Erőteljesebbé válik az ágyéki csigolyák görbülete, valamint a medence előrebillen.
Ezek következtében kialakulhatnak egyoldalú terhelések és izomfeszülések, amit tovább fokozhatnak az esetleg már a terhesség előtt meglévő testtartáshibák. Az egyre növekvő magzat által elfoglalt hely miatt, pedig a légzési mechanizmus egyre jobban felfelé tolódik, ez nehezebb légzést, ami -nyaki, -váll valamint izomgörcsöket okozhat.
Mi is történik egy terhestorna alkalmával?
A tornát érdemes elkezdeni már a terhesség 2. felétől. A terhesség idejéhez és a pácienshez igazodva többféle terápiát foglal magába. A terhestornán sem kemény izomerősítés, sem pedig ugrálás nincs, viszont nyugodt, lassú és kellemes mozdulatokat, nyújtásokat végeznek. Ezek a gyakorlatok segítenek a keringés és az anyagcsere megfelelő mozgásban tartásában, valamint segíti a légzését, és az optimális oxigénellátását a születendő gyermeknek.
Előtérbe kerül a törzsizmok erősítése pl.: has, hát, és gátizomzat. A hát és hasizomzatnak a megfelelő kondícióban tartásához célzott edzésre van szükség. A gátizomzat erősítése segíti továbbá a vizelési inger kontrollállását valamint a magzat súlyának tartását. Továbbá speciális légző gyakorlatokat is végeznek, melyek kiemelt fontosságot jelentenek a szülés eljövetelekor. A kismamák feltöltődhetnek energiával, jobb közérzetet érhetnek el, valamint a terhesség okozta hát- és derékfájdalmakat mérsékelhetik. Minden terhestorna gyógytornász által végzett, így olyan gyakorlatokat tanítanak, melyek akár otthon is elvégezhetők.
Elkezdése előtt
Mindenképpen fontos tudnivaló, hogy nagy különbség van a lehetőségek között, hogy valaki már a terhesség előtt is sportolt, vagy nem. Azok, akik sportoltak már rendszeresen korábban is, nekik fontos tudniuk ,hogy min változtassanak, hiszen nem szabad megkockáztatni az esetleges baleseteket, vagy rosszabb esetben azt, hogy ártsanak a babának.
Akik a várandósság előtt nem végeztek aktív sportolást, nekik fokozottan oda kell figyelni a gyakorlatok erősségére és intenzitására. Tehát minden esetben fontos az orvosi vélemény kikérése, hogy egyáltalán megengedett e kismama torna elkezdése.
Amire érdemes odafigyelni
Olyan esetekben, ha a terhestorna alkalmával bármilyen fajta fájdalom, vagy szédülés lép fel azonnal meg kell szakítani az edzést. Érdemes kényelmes és stabil cipőben végezni a gyakorlatokat, mellyel az esetleges szalaglazulás által okozott sérüléseket is megelőzhetjük. A torna alatt maximum 140-re emelkedhet a pulzusszám, hiszen ha ennél magasabb az értéke az kevesebb oxigén juthat a vérbe. Több szünetet iktassunk be a tréningbe, és nagyon fontos a megfelelő folyadékmennyiség bevitele! Túlterhelésre utaló jelek lehetnek: fejvájás, fokozott izzadás, émelygés, gyors légzés, amennyiben valamelyiket érzékeljük azonnal szakítsuk meg a tornát.
Nem csak a terhesség ideje alatti, hanem a szülés utáni gyógytorna is igen kedvező hatásokkal bírhat a kismama, és az újdonsült anyuka szervezetére!
Terhestorna, szülés utáni gyógytorna házhoz menő gyógytornászaink segítségével!